A nyitottságról
Mai témánk a nyitottságról szól.
1. Idézet
“Nem sokat fejlődik az ember, ha harminchét éves korában ugyanabban hisz, mint hétéves korában. Túl kell lépni a régi elképzeléseken, szokásokon, véleményeken, olykor még a barátokon is. Nehezen tanulja meg az ember, hogyan kell elhagyni dolgokat. A kígyó levedli bőrét, mert arra van szüksége. Nem férnek el az új dolgok, ahol kevés a hely.”
Marlo Morgan
2. Felvetés
Az újjal, a változással szembeni ellenállás mögött szinte kizárólag a félelem áll, a veszteségtől való félelem. Jim Collins Jóból kiváló című könyvében erre a következtetésre jutott: jó mércéje annak, hogy milyen egy cég belső vágya a kiválóságra a középszerűséggel szemben, ahogyan egy cég a technológiai változásokra reagál. Kiváló cégek átgondoltan és kreatívan állnak hozzá, és keresik a kiaknázható lehetőségeket. A középszerűek reagálnak, és megzökkennek attól tartva, hogy lemaradnak.
A mai VUCA világban minden szinten erősíteni szükséges a nyitottságunkat. személyes szinten is. Jó, ha tudatosan szétválasztjuk, hogy mi a dolgunk munkánk különböző területein ezzel:
-
Szokásos üzletmenet (BAU): Ellátni az aktuális feladatainkat, minél hatékonyabban és eredményesebben.
-
Innováció: Folyamatosan fejlődni és fejleszteni a meglévő eszközrendszerünket, hogy „holnap” is megfeleljünk a saját elvárásainknak és a környezetünk igényeinek.
-
Formabontás: Keresni a módját annak, mivel tudunk újszerűen utat törni, más perspektívát nyitni a távolabbi jövő által kínált egészen más térben.
Ennek a három gondolkodási dimenziónak párhuzamos nyomon követése zökkenőmentesebb navigálást kínálhat számunkra a jövő változásaiban.
3. Kérdés
Mi az a szokatlan, újra meg újra visszatérő impulzus a mindennapjaidban, ami kopogtat, de nem akarsz ajtót nyitni neki?
Trackback from your site.